Skok na vsebino, ki vas zanima
Ogrevanje z infrardečo toploto je odlična rešitev za industrijske prostore, telovadnice, šole, skladišča in večje poslovne objekte. Industrijski IR paneli so cenovno ugodni, njihova montaža je preprosta in hitra, poleg tega pa so zelo učinkoviti in zdravju ter okolju prijazni.
Osnove infrardečega ogrevanja
Za razliko od običajnih konvekcijskih grelnikov, kot so radiatorji ter ventilatorski in akumulacijski grelniki, infrardeči paneli segrevajo s sevanjem. To je neposredna oblika toplote, ki deluje na enak način, kot sonce segreva Zemljo, in ogreva predmete ter ljudi ne glede na temperaturo zraka. (1)
Več o tem, kako deluje infrardeče ogrevanje.
Kje vse uporabljamo industrijske IR panele
Industrijski IR paneli so primerni tako za ogrevanje kot dogrevanje večjih prostorov. Učinkoviti so tudi pri ogrevanju prostorov z visokimi stropi. Uporabljamo jih v skladiščih ali proizvodnih obratih, v halah, šotorih, kleteh, delavnicah, nakupovalnih središčih, na terasah gostinskih objektov in v šolah ter telovadnicah … in še bi lahko naštevali. (2)
Če iščete ogrevalni sistem za domačo pisarno, manjšo delavnico ali klet, ni nujno, da izberete industrijski IR panel. Čisto primerni bodo tudi klasični, stanovanjski IR paneli.
Zakaj industrijski IR paneli
- Industrijski IR paneli so še posebej dobro prilagojeni za ogrevanje velikih prostorov in hal z visokimi stropi, velikimi okni ali slabo izolacijo.
- Prednost je tudi to, da lahko industrijski IR paneli ogrevajo le posamezna območja, kar je idealno za velika skladišča in tovarne z visokimi stropi, kjer bi se toplota klasičnega konvekcijskega grelnika izgubila s kroženjem zraka. (3)
- Odporni so proti zunanjim vplivom, saj so zaščiteni s posebnimi premazi. Tako lahko brez posledic ogrevajo prostore, kjer je zrak nasičen z agresivnimi snovmi in vlago.
- Njihova grelna površina se segreje bolj kot pri klasičnih IR panelih, tako da prostor ogrejejo hitro in držijo konstantno temperaturo.
- Infrardeča tehnologija učinkovito vpliva na industrijske procese v proizvodnji.
- Slabosti IR panelov si lahko preberete tukaj.
Primerjava klasičnih in industrijskih IR panelov
Za lažjo predstavo smo pripravili kratko primerjavo obeh vrst IR panelov in predstavili 2 modela ter njihove tehnične značilnosti.
Kako je videti industrijski IR panel
Kako je videti klasični IR panel za dom
- Ogrevanje prostorov z veliko površino, visokimi stropi.
- Ogrevalna moč 6000 W.
- Ogreje površine do 57 m2.
- Temperatura grelne površine je 270 °C.
- Namesti se na višino 3 – 5 m.
- Nerjaveče jeklo, eloksiran aluminij.
- Stopnja zaščite IP44 – vodoodporen in primeren tudi za zunanjo uporabo.
- Ogrevanje majhnih sob in posameznih prostorov.
- Ogrevalna moč 350 W.
- Ogreje površine do 4 m2.
- Temperatura grelne površine je 75-85 °C.
- Aluminij, keramika.
- Primeren le za notranje prostore.
Kako se industrijski IR paneli razlikujejo od klasičnih
Industrijski IR paneli se v kar nekaj značilnostih razlikujejo od klasičnih IR panelov, ki jih običajno uporabljamo za ogrevanje notranjosti stanovanja in hiše.
Velikost: Ker so industrijski IR paneli namenjeni ogrevanju večjih prostorov, kot so skladišča, tovarne ali poslovne stavbe, so načeloma večji in težji od klasičnih. Nekateri tehtajo tudi do 20 kg in več. Klasični IR paneli so manjši in lažji, saj služijo za ogrevanje posameznih sob in manjših prostorov.
Moč: Industrijski IR paneli imajo večjo ogrevalno moč, ker morajo proizvesti bistveno več toplote zaradi velikosti prostorov. Povprečna ogrevalna moč industrijskih IR panelov je med 1000 in 6000 W (ali več), ogrevalna moč klasičnih pa je med 300 in 2000 W.
Temperatura: Grelna površina klasičnih IR panelov se segreje največ do 100 °C, kar pomeni, da so zelo varni za uporabo v hiši ali stanovanju. Površina industrijskega IR panela pa doseže tudi do 380 °C, tako da so primerni za ogrevanje prostorov z višino stropa do 10 m.
Zasnova: Industrijski lahko obratujejo v zahtevnejših pogojih kot klasični IR paneli. Izdelani iz robustnejših materialov, kot sta nerjaveče jeklo in eloksiran aluminij. Pogosto so vodoodporni (stopnja zaščite IPX5, IP44), kar pomeni, da so namenjeni za zunanjo uporabo in so odporni proti dežju. Klasični IR paneli so bolj estetski in oblikovani tako, da služijo kot okras doma.
Cena: Industrijski IR paneli so zaradi večje ogrevalne moči in robustnejših materialov dražji kot klasični paneli. Poleg tega jih morajo namestiti usposobljeni monterji, medtem ko lahko klasične IR panele namestite sami. Preberite, kako.
Prednosti, ki jih nudijo industrijski IR paneli
- So energetsko učinkoviti, saj neposredno segrevajo predmete in ne trošijo energije za segrevanje zraka.
- Prostor hitro segrejejo, saj imajo visoko ogrevalno moč.
- Zagotavljajo konstantno temperaturo, brez vročih in hladnih točk.
- Preprečijo nastanek plesni, saj sušijo prostore.
- Zagotavljajo čisto okolje brez dvigovanja prahu, saj ne ustvarjajo zračnih tokov.
- Niso zahtevni za vzdrževanje in ne potrebujejo letnih servisov.
- Imajo dolgo življenjsko dobo, tudi do 30 let.
- So varni in okolju prijazni, saj ne povzročajo alergij in drugih zdravstvenih težav.
- So okolju prijazni, saj ne proizvajajo emisij, hlapov ali drugih stranskih proizvodov.
- Prihranijo kar nekaj denarja, saj porabijo manj energije in zahtevajo manj vzdrževanja kot drugi ogrevalni sistemi.
- Nizka začetna naložba v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi.
Kje dobim več informacij in cene industrijskih IR panelov?
Za začetek predlagamo, da obiščete Planet Infrapanel, ki nudi celovito IR ogrevanje na ključ za vsak objekt.
Obiščite tudi Panheat spletno trgovino, kjer je predstavljena aktualna ponudba industrijskih IR panelov. Če potrebujete pomoč pri izbiri ali se vam zdi, da vam predstavljeni IR paneli ne ustrezajo, nas kontaktirajte in skupaj bomo poiskali rešitev.
VIR (1) – Indeeco
VIR (2) – Heat Outdoors
VIR (3) – InfraredHeatersDirect